سید عباس موسوی

سید عباس موسوی

مشخصات فردی

: سید عباس موسوی

: شرکت فومن شیمی

: صنعت - تولید

: ۱۳۱۷/۵/۴

: فومن

: لیسانس متالوژی

: 24 سالگی

مثل پدر مرد موفق و درستکاری باشم

شرکت ها و کارخانه های تاسیس شده توسط کارآفرین

خرید کتاب
هنوز هم ایران عزیز انسان‌های فرهیخته و سختکوشی را در دامان خود دارد که برای مام وطن افتخارآفرین هستند. چه بسیار مردانی که سالیان زیادی را در کوچه پس کوچه‌های علم و دانش قدم گذاشته‌اند و کوله‌باری از تجربه اندوخته‌اند و از این اندوخته گرانبهایشان در راه خدمت به میهن و پویایی صنعت و دانش ایران استفاده کرده‌اند.
بخشنده‌ترین انسان‌ها در طول تاریخ کسانی هستند که نان خود را همیشه قسمت می‌کنند. در دنیای امروز، کارآفرینان نقش مهمی در پیشرفت هر کشوری دارند زیرا با به‌وجود آوردن بستر کاری و تولیدی، بسیاری از افراد جامعه را در پیشرفت خود سهیم می‌کنند. خوشبختانه در دنیای تولید و صنعت ایران تولیدکننده‌های بیشماری را داریم که باعث افتخار هر ایرانی هستند. 
در تاریخ معاصر ایران همیشه شاهد این بوده‌ایم که حکومت‌های پیشین صنعت و کشور ما را به سمت وابستگی به‌سوی استعمارگران سوق داده‌اند و حتی با وجود منابع عظیم نفتی در جنوب ایران، باز هم دولتمردان وقت تلاشی برای شکوفایی این صنعت نکرده‌اند. در زمان حکومت این افراد نفت خام ایران به کشورهای غربی فروخته می‌شد و از همان‌جا هم کالاهای مصرفی به کشور وارد می‌شد. در چندین سال اخیر کشورهای غربی نفت خام را می‌خریدند، در پالایشگاه‌های خود آن را تصفیه و فرآورده‌های بیشمار نفتی را وارد بازارهای جهانی می‌کردند به‌طوری‌که ما مجبور بودیم فرآورده‌های نفتی را از کشورهای غربی بخریم زیرا صنعت ما رشد چندانی در این زمینه پیدا نکرده بود و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و صنعتی کشور نیز به سمت مصرف‌گرایی صِرف بود.
اما با همه این ناملایمات سیاسی، در بین تحصیلکرده‌ها و روشنفکران آن زمان بودند کسانی که برای اعتلای این صنعت گرانبها از هیچ کوششی دریغ نکردند. با کوشش دکتر مصدق نفت یک ثروت ملی اعلام شد و از انحصار استعمارگران خارج گشت. بعد از ملی شدن صنعت نفت و بالا رفتن آگاهی جامعه دانشگاهی، افرادی وارد جامعه شدند که در جهت شکوفایی اين صنعت در ایران کارهای مهم و قابل توجهی انجام دادند و توانستند با تولید بعضی از فرآورده‌های نفتی از وابستگی اقتصادی ما به دیگر کشورهای جهان بکاهند.
مهندس عباس موسوی رهپیما از جمله تولیدکنندگان موفقی است که قبل از انقلاب موفق شده بود فر‌آورده‌های نفتی چون روغن موتور و گریس را در ایران تولید کند. آن زمان با فروش نفت، کشور به سمت مصرف‌گرایی پیش می‌رفت و کارهای تولیدی مورد حمایت چندانی قرار نمی‌گرفت اما این جوان فومنی با استفاده از تجربه‌های دانشگاهی خود قدم در راه سخت و پر زحمتی گذاشت و با سختکوشی، کار تولیدی خود را تا به امروز که در سن هفتاد‌سالگی به‌سر می‌برد، گسترش داده است. 
آقای موسوی کار تولیدی خود را از کارگاه کوچکی آغاز کرد و بعد از سال‌ها تلاش و کوشش آن کارگاه کوچک را به یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های صنعتی با نام «گروه صنعتی فومن شیمی» تبدیل نمود. امروزه روغن ترمز فومن شیمی، ضدیخ کاسپین، روغن موتور کاسپین و حشره‌کش‏های تار و مار و گریس شاخه‌هاي اصلی تولیدات فومن شیمی هستند. آقای مهندس عباس موسوی با همت بلندش فعالیت‌های تولیدی نفتی مختلفی را ایجاد نموده و بیش از گذشته صنعت فرآورده‌های نفتی را از حصار وابستگی خارج كرده است. جدا از موفقیت‌های اقتصادی و صنعتی فومن شیمی، یکی از مهم‌ترین کارهای آقای موسوی به‌وجود آوردن فرصت‌های شغلی برای قشر تحصیلکرده و کارگر است. ایشان از جمله کارآفرینان موفق کشور هستند که وجودشان باعث افتخار همه ما می‌باشد.
لیست موفقیت‌ها
- دريافت لوح تقدير و سپاس به‌عنوان مدير كل صنايع شيميايي و سلولزي در سال 1369
- دريافت لوح مشاركت و يادبود از موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در سال 1372
- دريافت لوح مشاركت و يادبود از موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در سال 1373
- انتخاب شركت فومن شيمي به‌عنوان شركت برتر در جشنواره بزرگان صنعت ايران در سال 1382
- صادركننده نمونه كشور در سال 1382
- كارآفرين نمونه استان گیلان در سال های 82 ، 85 ، 86 ، 1389
- صادركننده نمونه استان در سال 1383
- دريافت لوح نقدير برترين و كوشاترين شركت در راستاي انجام امور سازندگي جهت توسعه و شكوفايي اقتصادي كشور (اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران ) در سال 1384
- دريافت لوح تقدير به‌خاطر احداث و بهره برداري از واحدهاي نمونه صنعتي در سال 1384
- واحد توليدي نمونه كشور در سال 1384
- انتخاب به‌عنوان مهندس برجسته در زمينه شيمي از فرهنگستان علوم در سال 1385
- دريافت لوح تقدير و سپاس به‌عنوان پيشكسوت صنعتي نمونه در سال های 85، 86 ، 1389
- دريافت لوح تقدير و سپاس از كنفرانس مديران كيفيت در سال 1385
- دريافت لوح تقدير و سپاس به‌عنوان پيشگامان فعاليت‌هاي اقتصادي در سال 1385
- دريافت لوح تقدير و سپاس از انجمن مديران صنايع در سال 1389

شرکت‌های تاسیس شده
- شرکت فومن شیمی (تاسیس 1355 فعالیت: تولیدکننده روانکارهای روغنی، روغن ترمز، روغن موتور، روغن دنده، گریس، ضدیخ - انواع حشره‌کش و سوسک‌کش(تار و مار) - انواع اسپری‌های خانگی -  اسپری‌های بدن - اسپری اکسیژن برای مصارف شخصی).
- شرکت تولید گسترش (تاسیس 1376 فعالیت: تولید قوطی‌های اسپری و ملزومات)
- شرکت پادینه (تاسیس 1378 فعالیت: تولید شیر اسپری و پمپ صابون مایع و ... )
- شرکت دقیق شیمی (تاسیس 1377 فعالیت: تولید چسب‌های صنعتی و خانگی (کاسپین)
- شرکت فومن پارت (تاسیس1383 فعالیت: تولیدکننده انواع مبدل کاتالیستی خودرو) 
- شرکت نفت کاسپین (تاسیس1384 فعالیت: تولیدکننده روغن پایه)
- دانشکده فنی فومن (تاسیس1383 فعالیت: پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران)
- شرکت صنایع غذایی فومن (تاسیس1384 فعالیت: تولیدکننده چای فومنات)
- شرکت ایران گریس (تاسیس 1343 فعالیت: تولیدکننده روغن گریس و واسکازین و ... )
- شرکت ایران کانون (تاسیس 1355 فعالیت: واردکننده و توزیع کننده مواد شیمیایی ) 
- شرکت پخش کاسپین (تاسیس1381 فعالیت: پخش محصولات داخلی و وارداتی)
 1. مدیر ارشد گفته:
  ۱۳۹۲/۵/۷ 8:41 PM

  بهترین ها را برای شما آرزو می کنم

 2. shahab گفته:
  ۱۳۹۲/۶/۴ 6:09 PM

  سلام آقای موسوی شما خیلی مرد خوبی هستید شما با تاسیس شرکت هاتون باعث شدید فرصت شغلی برای جوانان ما پیدا بشه واقعا دمتون گرم و من آرزو دارم بتونم روزی مثله شما میان مردم آدم مفید و با ارزشی باشم

 3. شهریار مسلمی کنارسری گفته:
  ۱۳۹۳/۱/۱۵ 10:31 PM

  امیدوارم برندباطراحی زیبای فومن شیمی آشناتر ازبرندهای مثل Total و Castrolدر سرار جهان گردد

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.