محمود احمدپور داریانی

محمود احمدپور داریانی

مشخصات فردی

: محمود احمدپور داریانی

: خانه کارآفرینان ایران

: اجتماعی - آموزش (سازمانی)

: ۱۳۳۵/۵/۶

: تهران

: دکترا

: 25 سالگی

مهندس شدن

شرکت ها و کارخانه های تاسیس شده توسط کارآفرین

خرید کتاب
سوالي بي‌جواب همواره ذهن مرا به خود مشغول مي‌كرد. می‏خواستم بدانم، همان‏طور که بسياري از آدم‌ها می‏خواهند بدانند، چرا ميان انسان‏هایی که زاده یک خالق هستند، گاهي یکی نسبت به دیگری برتری دارد و یکی موفق‏تر از دیگری است؟ روزي كه با صداي بلند فکر کردم، عده‌اي شنیدند و همان چيزي را گفتند که اولين‌بار از ذهن خودم نيز گذشت: «هوش، ثروت، شانس ...». ولی دو کوچه آن طرف‏تر از خانه‌مان کسی را می‏شناختم که نه هوش بالایی داشت و نه ثروت چندانی ولی او بهتر از من بود، خیلی بهتر.
این سوال بی‏جواب در طول سال‏‏های دانشگاه همچنان همراه من بود تا روزي که براي اولين‏بار با واژه‌اي غریب آشنا شدم. واژه‏ای که نه تنها برای من، بلکه برای بسياري بیگانه بود. کارآفرینی؛ کلمه‏ای که يك دنیا معنا در خود داشت. هرچه بیشتر درباره‌اش تحقيق مي‌كردم، ايمانم افزون‌تر مي‌شد که اين وديعه‌ايست كه خداوند همچون بذري در وجود همه‌ انسان‌ها كاشته و كسي موفق‏تر است که این امانت را بهتر آبیاری کند و به ثمر برساند. كار‌آفريني براي من فقط يك واژه نبود، بلكه پاسخ سوالي بود كه سال‌ها بي‌جواب مانده بود. 
«هرگاه به‌ناچار تنها ماندی، به خودت و دستانت فرصت آموختن ده. آموزه‏های امروز تو در روزگار سختی به ياري‌ات خواهند آمد و این درصورتي است که تو امروز بخواهی و باور کنی که می‏توانی فردایی روشن برای خود و دیگران بسازی و خیر و برکت را به همگان هدیه کنی». 
*  *  *
محمود احمدپور داریانی هستم. در مردادماه سال 1335، در محله خانی‏آباد تهران، نزدیک میدان شاپور به‌دنیا آمدم. وقتی دو ماه داشتم خانواده‏ام به شهر‏آرا که در آن زمان یکی از محله‏های بسیار زیبای غرب تهران بود، نقل مکان کردند. اولین فرزند از خانواده‌اي هفت‌ نفره بودم؛ خانواده‌اي مذهبي و از نظر مالي متوسط. مادرم اهل تهران بود و پدرم اهل دریان تبریز.
دریان شهر کوچکی است در نزدیکی شبستر. در آن زمان بسیاری از مردم این شهر در شوروی سابق به تجارت مشغول بودند، تا زمانی‌که نظام شوروی کمونیستی شد و بسیاری از آنان به دریان بازگشتند. از آن پس بیشتر با ترکیه مراودات تجارتی داشتند. پدربزرگ، عموها و پدر من همه نسل‌ اندر نسل کاسب بودند. پدرم مرد فعالی بود و بیشتر به تجارت مشغول بود، البته مدتی نیز مغازه داشت. او که امروز بیش از هشتاد بهار از عمرش می‏گذرد، همچنان به کار مشغول است. 
محله‌اي که من در آن بزرگ شدم بسیار زیبا بود. شهرآرا با فضایی سبز و فراخ همیشه برايم تداعی‏گر خاطرات خوب است. آن ‌روزها مناطق اطراف شهرآرا کاملا باز و وسیع بود. يك پارک هم داشت که من و سایر بچه‏ها آنجا بازی می‏کردیم. ما در خانه‏های شخصی که به «شش‌دستگاه» معروف بودند به ‌اتفاق پدربزرگ، مادربزرگ و عموهایم زندگی می‏کردیم. 
کودکی‏ با همه زیبایی‏هایش می‏گذشت. باید به دبستان می‏رفتم. با اینکه وضع مالی پدرم متوسط بود ولی دوران دبستان را در مدرسه ملی ثبت‏نام نکردم و به دبستان دولتی رفتم. از همان ابتدا شاگردي معمولی بودم. سال اول و دوم دبستان را در تهران درس خواندم تا اینکه به‌دليل وضعيت کاري پدرم مجبور شدیم برای دو سال به تبریز برويم. او نماینده چای «عقاب» در آذربایجان بود. بعد از دو سال دوباره به تهران بازگشتیم. با اینکه پدر و پدربزرگم کاسب بودند، به‌ یاد ندارم که تابستان‏ها در مغازه‏شان کار کرده باشم. تنها گاهی به مغازه پدربزرگ در حسن‌آباد و یا به حجره‏ دایی‏ام می‏رفتم. البته گاهی برای تفنن، تابستان‏ها در پارک شهرآرا بلال یا فرفره می‏فروختم و یا چهارشنبه سوری‏ها از خیابان مرتضوی ترقه می‏خریدم و در پارک می‏فروختم. این کار را برای داشتن استقلال مالی نمی‏کردم، بلکه این‏ها بخشی از تفریح من در آن پارک بود. بیشتر اوقاتم با دوستان در فضای باز شهرآرا می‏گذشت. در انتهای پارک کتابخانه‏ای بود که گاهي بچه‏ها از آن كتاب به امانت مي‌گرفتند، ولی من خیلی به خواندن كتاب‌هاي غيردرسي علاقه نداشتم. من در خانواده‏ای مذهبی بزرگ شده بودم و بیشتر دوست داشتم به مسجد محله بروم. همیشه با علاقه به مسجد می‏رفتم. حتی گاهي برای شنیدن سخنرانی‏های دکتر شریعتی با دوستانم به حسینیه ارشاد مي‌رفتم. 
سوابق دانشگاهی
- عضو شوراي علمي كارآفريني دانشگاه اميركبير 
- رئيس مركز كارآفريني دانشگاه اميركبير
- عضو هيئت علمي دانشگاه امام حسين 
- طراح طرح كاراد و عضو شوراي علمي طرح كاراد (وزارت علوم) 
- عضو شوراي كارآفريني دانشگاه اميركبير
- عضو هيئت علمي و شوراي كارآفريني دانشگاه تهران

کتاب‏های تالیف و ترجمه شده
- تأليف كتاب كارآفريني (تعاريف- نظريه‏ها و الگوها) 
- تأليف كتاب درسي كارآفريني براي دانش آموزان شاخه كار و دانش
- تاليف كتاب تجارب كارآفريني در كشورهاي مختلف 
- تأليف و گردآوري كتاب كارآفريني يك دقيقه‏اي 
- تأليف كتاب مباني كارآفريني 
- تأليف و گردآوري كتاب كارآفريني در كسب وكار اينترنتي 
- تأليف و ترجمه كتاب 101 راه خلاق ايده‏يابي چه مي‏شود اگر؟ 
- تأليف و گردآوري كتاب طراحي و تدوين طرح كسب و كار

سوابق اجرایی
- مديرعامل بنياد تعاون
- مديرعامل سازمان صنايع و معادن بنياد
- عضو هيئت مديره چند شركت بزرگ (ايران خودرو، پاك، بهران، مدار، ارج، نفت پاسارگاد، صنايع الکتریک، شرکت چوكا، صنایع شیر پگاه، گسترش كارآفريني، سرمايه‏گذاري مسكن،  سرمايه‏گذاري دارويي تامين، كمپرسورسازي، صنايع شير ايران، توسعه صنايع بهشهر، تايد واتر خاورميانه و ... ) 
- عضو شورای سیاستگذاری سازمان توسعه تجارت
- مشاور شرکت سرمايه‏گذاري بانک ملی و شهرداری تهران
- بنیانگذار صنایع غذایی مائده                - بنیانگذار گروه غذایی کنارک
- موسس فروشگاه زنجیره‏ای باران دریان   - موسس خانه کارآفرینان ایران

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.