بایک بختیاری

بایک بختیاری

مشخصات فردی

: بایک بختیاری

: شرکت آیس پک ایرانیان

: صنعت - تولید

: ۱۳۵۷/۵/۱

: تهران

: لیسانس

: 12 سالگی

داشتن سوپرمارکت های بزرگ زنجیره ای

شرکت ها و کارخانه های تاسیس شده توسط کارآفرین

خرید کتاب
هر انسانی به گذشته کاری‌اش که نگاه می‏اندازد آن را پر از تجربه می‏بیند. بعضی را خوب می‏شمارد و بعضی را بد می‏داند. اما من هیچگاه تجربه‏هایم را این‏گونه دسته‏بندی نکرده‏ام. وقتی که در بیست و چهار سالگی حدود سیصد میلیون تومان بدهکار شدم و هیچ پولی نداشتم، همه اطرافیان مرا آدمی شکست خورده می‏دیدند و دیگر هیچ اعتمادی به من نداشتند، پدر و مادر نیز در نهایت ناراحتی بودند. می‏دانستم کوله‏ای خالی بر دوش دارم. ناراحت نشدم چون آن‌زمان به خالی بودن کوله‏ام فکر نمی‏کردم، امیدم به پاهایم بود که هنوز توان رفتن را داشت. شاید غمگین شده باشم اما یادم نمی‏آید که ناامیدی و یاس لحظه‏ای بر دلم سایه انداخته باشد. در دنیای بیرون کسی را نداشتم که در آن بحران مالی مرا دريابد، بنابراين دنبال دوستی در وجود خودم گشتم. به قسمت خاکستری مغزم سفر کردم. آنجا پر بود از ایده‏های نو. سعی کردم خودم و اندیشه‏ام را باور کنم و بعد به ایده‏هایم امکان رشد بدهم تا بالنده شوند. دوباره کمر راست کردم و در راهی قدم گذاشتم که انتهایش به اقیانوس می‏رسید.
*  *  *
مرداد ماه سال1357 بود که مادر را برای وضع حمل به بیمارستان بردند تا دومین فرزندش را به‌دنیا آورد. من در یکی از روزهای گرم تابستانی در شهر پر هیاهوی تهران به‌دنیا آمدم. پدر و مادرم اسم بابک را برای من انتخاب کردند؛ بابک بختیاری. خواهرم دو سال از من بزرگتر بود. ما خانواده کم‌جمعیتی بوديم. پدر و مادر، هر دو تحصیلات دانشگاهی داشتند. وقتی که بچه بودم پدرم در کار ساختمان‌سازی بود و زندگی خوبی داشتیم. مادرم در توصيف آن روزها می‏گوید: «بابک تو بچه آرومی بودی و همیشه دوست داشتی تنها باشی، گاهی وقتا با اسباب بازیات زیر میز می‏رفتی و با خودت مشغول بازی می‏شدی».
تا قبل از هفت‌سالگی به‌همراه خانواده در خارج از کشور زندگی مي‌كردم. گاهی که با مادر به بیرون از خانه مي‌رفتم، تماشای فروشگاه‏ها و سوپر‌مارکت‏ها برایم لذت‏بخش بود. در سفرهایی که به شهرهای مختلف داشتیم، فروشگاه‏های غذایی «مک دونالد» را همه‌جا می‏دیدم، تعجب می‏کردم و از مادرم می‏پرسیدم:
- مامان چرا هر جا میریم این ساندویچی‏های مک دونالد هم هست؟
- واسه اینکه ساندویچای خوشمزه‏ای درست می‏کنن و مشتریای زیادی دارن و ... .
مادر با حوصله به حس کنجکاوی‌ام جواب می‏داد و من در رویای کودکانه فرو می‏رفتم و به مادر می‏گفتم:
مامان می‏شه منم عین مک دونالد سوپر‌مارکتای زیادی داشته باشم که همه جای دنیا باشه؟!
مادر می‏خندید، خم می‏شد و گونه‏ام را مي‌بوسید.
- عزیزم مطمئنم وقتی که بزرگ شدی یکی مِثه مک دونالد می‏شی.
دوباره غرق رویا می‏شدم و خودم را صاحب سوپرمارکت بزرگی می‏دیدم که در حال فروش اجناس هستم. وقتی به ایران آمدیم گاهی اوقات وسایلی را که با خود آورده بودم و از نظر بقیه جالب بود، به دوستانم می‏فروختم. حتی یادم می‏آید، تا سوغاتی به دستم می‏رسید فورا به سرم می‏زد که آن را بفروشم. با آنکه در خانه اصلا مشکل مالی نداشتیم اما حس پول در‌آوردن و تجارت کودکانه همیشه با من بود. وقتی پسر بچه‏ای نه ساله بودم از پدر پولی گرفتم. مادر مشغول کار بود و مرا به سرایدار خانه سپرد. ولی من با پولی که داشتم، دور از چشم مادر و سرایدار به نزدیک‏ترین بقالی رفتم و کلی خرید کردم و آنها را داخل سینی چیدم. در نزدیکی خانه ما مجموعه استخر و سونایی بود که خیلی‏ها به آنجا رفت‌و‌آمد داشتند. بساطم را در همان نزدیکی پهن کردم و کاسبی را شروع کردم. تازه داشتم از اين كار لذت مي‌بردم که ناگهان پدرم به‌همراه دوستش جلوی من ظاهر شد. 
ليست موفقيت‌ها
- دريافت لوح تقدير از رياست محترم جمهور به‌عنوان اختراع ملي
- كارآفرين برتر كشور در بخش خدمات در سال 1387
- كارآفرين برتر استان تهران در سال 1386
- برگزيده طرح برتر ملي و نوآوري در جشنواره نوآوري و شكوفايي
- برگزيده يكصد برند برتر كشور در سال 1388
- معرفي به‌عنوان كارآفرين برتر و دريافت لوح تقدير از دانشگاه تهران
- معرفي به‌عنوان كارآفرين برتر و دريافت لوح تقدير از شهرداری تهران
  1. محمد جعفری گفته:
    ۱۳۹۴/۲/۲۸ 4:58 PM

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما اقای بختیاری عزیز.بنده یکی از طرفداران شما هستم و تقریبا دو سال پیش زندگینامتون رو تا حدی مطالعه کردم .وخیلی خوشم امد و لذت بردم و شما را به عنوان الگو در بحث کار افرینی برای خودم انتخاب کردم .و طی این مدت دنبال مسیر ارتباطی بودم تا بتوانم با شما تماس پیدا کنم و بتوانم از راهنمای های شما استفاده کنم البته اگر لایق بدانید.خیلی مایل هستم بتوان از راهنماهایتان استفاده کنم به عنوان کوچکترین دوست دار شما 09123811554

  2. محمد جعفری گفته:
    ۱۳۹۴/۲/۲۸ 5:00 PM

    فوق العاده عالی ممنون و متشکر از همه دست تاندارکاران این مجموعه .

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.