مرتضی موسی خانی

مرتضی موسی خانی

مشخصات فردی

: مرتضی موسی خانی

: دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

: آموزش - سازمانی

: ۱۳۴۵/۷/۱

: تهران

: دکترا

: 20 سالگی

انسان بزرگ و موفق شدن

شرکت ها و کارخانه های تاسیس شده توسط کارآفرین

خرید کتاب
از روزگاران باستان، ایران زمین همواره مهد علم و دانش بوده است و دانشمندان و عالمان این سرزمین در سراسر جهان شهره‌ خاص و عام بوده‌اند. در دوران گذشته ایران با داشتن دانشگاه «گندی شاپور» یا «جندی شاپور» به خود می‌بالید و آوازه‌ آن در سراسر روم باستان و بین‌النهرین پر شده بود تا جایی‌که افراد بسياري از کشورهای دیگر به‌سوی این دانشگاه گسیل می‌شدند تا بر اعتبار علم و دانش خود بیفزایند.
ایران همیشه شاهد دست‌درازی بیگانگان به گنجینه‌های علم و فرهنگ خود بوده است. هنوز دود آتشی که اقوام وحشی مغول در کتابخانه‌های نفیس ما انداخته‌اند در تاریخ زبانه می‌کشد و دل تپنده هر ایرانی را به درد می‌آورد. متاسفانه در پی جنگ‌ها، چه بسیار کتاب‌هایی که سوخته ‌شد و چه بسیار دانشمندانی که بر دار آویخته ‌شدند و یا بر اثر کینه و حسد تنگدلان آواره این شهر و آن شهر ‌گشتند. عالمان ما زیر ظلم جبارانه شاهان بیگانه و یا حاکمان بی‌لیاقت رنج و مشقت‌های بی‌شماری کشیدند اما هرگز دست از تحقیق و تفحص بر نداشتند و دانش خود را با کمترین امکانات برای آیندگان به ارث گذاشتند.
ابوریحان بیرونی، ابن‌سینا، فارابی، خیام، فردوسی، شیخ اشراق و هزاران دانشمند و شاعر بنام دیگر وارثان فکر و اندیشه ایرانی بودند و بسیاری از پیشرفت‌های علمی جهان نشات گرفته از کتب و دانش این حکیمان بزرگ ایران زمین بوده است. متاسفانه در پی گذشت زمان و عوض شدن حکومت‌ها، شاهان بی‌کفایتی بر سرزمین ما حکمرانی کردند که در پرورش علم و فرهنگ قصور داشتند. اما امروز هنوز دستان پر توان مردان و زنانی هست که می‌خواهند علم و فرهنگ ایرانی را به جایگاه والای شرقی‌اش برسانند.
*  *  *
قزوین در روزگار نه چندان دور پایتخت شاهان صفوی بود. اوضاع علمی و شعر و شاعری در آن روزها و مخصوصا در این شهر باستانی رونق فراوانی داشت. آثار و بناهای تاریخی این شهر گویای پویایی علم و فرهنگ در روزگار گذشته آن است. امروزه موقعیت جغرافیایی و نزدیکی قزوین به پایتخت کشور باعث شده است که این شهر به یکی از شهرهای مهم صنعتی نیز تبدیل شود. با رشد جمعیت و افزایش موقعیت‌های شغلی در این شهر بالطبع از نظر علمی نیز جوانان به مراکز دانشگاهی بیشتری نیاز پیدا کردند و بعضی از مسئولین شهر تصميم گرفتند دانشگاه‌های دیگري نيز در این شهر احداث كنند. برای اولین‌بار در سال 1370 پیشنهاد احداث دانشگاهی به ریاست آقای دکتر مرتضی موسی‌خانی داده شد. آن روزها موسی‌خانی جوانی تحصیلکرده و پر شور بود که علاوه بر شركت در فعالیت‌های دانشجویی و علمی، در ستاد فرمانداری شهر قزوین فعالیت‌های مستمر و مفید‌ی داشت. او در جریان زلزله رودبار داوطلبانه در ستاد فعالیت می‌کرد و همچنین در امور مدیریتی شهر، مشاور فرماندار شده بود و به‌دليل همين شايستگي‌ها بود که امام‌جمعه و دیگر مسئولین شهر آقای موسی‌خانی را برای انتصاب سِمَت ریاست دانشگاه به دکتر جاسبی معرفی کردند.
امروزه یکی از افتخارات شهر قزوین دانشگاه آزاد‌ اسلامی آن است که چون نگینی در دل این شهر زیبا می‌درخشد. این جواهر ملی را فکر و اندیشه جوانی از همین خطه به رشد و هویت رساند. دکتر مرتضی موسی‌خانی در بدو ورود به حوزه علم و فرهنگ اندیشه دگرگون‌سازی را در سر می‌پرورانید. او تمام وقت و انرژی خود را صرف دانشگاهی کرد که اولین پایه‌های آن بر معیار انسان‌سازی و برخورداري از تخصص‌هاي منطبق با استانداردهای بین‌المللی و علمی استوار بود.
امروز دانشگاه آزاد اسلامي قزوین از نظر علمی با بهترین دانشگاه‌های دولتی و ملی برابری می‌کند و در سطح بین‌المللی جایگاه شایانی را کسب نموده است. پیشرفت‌های کمی و کیفی این دانشگاه نشات گرفته از مدیریتی بسیار قوی و برنامه‌های منظم و کاربردی است. مرتضی موسی‌خانی تمام تجربه‌های مدیریتی و دانش خود را صرف باروری این درخت دانش کرده است. با ظهور دانشگاه آزاد در قزوین بسترهای شغلی مناسب فرهنگی در منطقه نیز به‌وجود آمد. در همين راستا در سال 1385 دکتر موسی‌خانی به‌عنوان اولین کارآفرین موفق در حوزه‌ دانشگاهی شناخته و معرفي شد. همچنین ایشان یکی از مدیران نمونه ایران است که با مدیریتی قوی و اصولی موفقیت شایانی را در سطح دانشگاه‌های آزاد به‌وجود آورده است. او قصد دارد با دیدگاه کارآفرینی دانشجویانی را تربیت کند که بعد از فارغ‌التحصیل شدن بتوانند منابع مهم فکری در حوزه‌ تولید کار و صنعت باشند. 
لیست موفقیت‌ها
- کارآفرین برتر کشور در بخش آموزش در سال 1386
- مدیر برگزیده دانشگاه‌های آزاد کشور در سال 1375                                                      
- مدیر نمونه دانشگاه‌های آزاد کشور در سال 1387                                                      
- مدیر برتر پژوهش بازرگانی در سال 1388
- حضور موفقیت‌آمیز تیم روبوکاپ دانشگاه در مسابقات جهانی روبوکاپ و کسب بهترین عنوان‌ها در سال‌های اخیر
- حضور موفقیت‌آمیز تیم بتن دانشگاه در مسابقات جهانی بتن و کسب بهترین عنوان‌ها در سال‌های اخیر
- حضور موفقیت‌آمیز در مسابقات جهانی اختراعات و کسب بهترین عنوان‌ها و ...
سوابق و فعالیت‌ها
- رئيس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين از سال 1371 تاکنون
- رييس برگزاري پنج دوره مسابقات بين‌المللي روبوکاپ آزاد ايران 85، 86، 87، 88، 89
- عضو شوراي مكانيزاسيون دانشگاه آزاد اسلامي 
- عضو شوراي آموزش دانشگاه آزاد اسلامي 
- عضو كميته فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي 
- عضو كميته برگزاري ششمين و هفتمين شوراي اجراي اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام
- عضو كميته مشاوران علمي كنگره توليد علم و نهضت آزاد انديشي 1383 
- دبير کميته علمي کنگره بين المللي دولت، صنعت، دانشگاه 1385
- عضو و مسوول هماهنگي کميته ملي روبوکاپ ايران از سال 1385
- مسئول راه‌اندازي دانشگاه آزاد اسلامي بويين‌زهرا 1383 
کتاب‌های منتشر شده 
كتاب بودجه (تاليف) - مباني سازمان و مديريت (تاليف) (دو جلد) - سيستم‌هاي اطلاعاتي (ترجمه) - استانداردهاي ايزو9000 - چگونه يک سمينار خوب ارائه دهيم - سرپرستي سازمان 

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.