احد عظیم زاده

احد عظیم زاده

مشخصات فردی

: احد عظیم زاده

: شرکت فرش عظیم زاده

: بازرگانی - تولید

: ۱۳۳۶/۱/۱

: اسفنجان (آذربایجان شرقی)

: دیپلم

: 8 سالگی

تاجر شدن - مفید بودن برای جامعه

شرکت ها و کارخانه های تاسیس شده توسط کارآفرین

خرید کتاب
گره می‏زنم تار ابریشم سرخگون را
به آوای تندر
به آوای باران
می‏آمیزم این شبنم پر تپش را
به دریای یاران
اگر چند کوتاه
اما
گره می‏زنم این صدا را
درین کوچه آخر
به هیهای بالنده بالای یاران 
(شفیعی کدکنی)
فرش دستباف ایرانی در تاریخ کهنسال ملتش عمری بس دراز دارد. سابقه آن حتی به دوران مادها نیز می‏رسد و این گنجینه در طی قرن‏ها و اعصار همواره بِسان نگینی درخشش پر جاذبه‏ای داشته است.
فرش‏بافی هنری دیرینه در بین مردم شهری و روستایی و به‌خصوص عشایر بوده است. طبیعت زیبای ایران زمین همواره الهام‏بخش دستان هنرمندانی بوده است که با تلفیق رنگ و طرح، زیباترین نقوش را به‌وجود می‏آوردند و به دستان بافندگان توانا و خوش ذوق ایرانی می‏سپردند تا آنها نقش‏ها را بر پیکره فرش‏ها جان بخشند؛ این‏گونه عظمتِ شاهکار هنرمندان ایرانی، همانند گنجینه‏ای گرانبها سینه به سینه منتقل و حفظ شده است. دختران و پسران ایرانی از سرانگشتان بزرگترهای خود بافتن را آموختند و در زمزمه ترانه‏هایشان این هنر را برای نسل‏های دیگر به یادگار گذاشتند.
سرزمین ایران همیشه دستخوش حوادث دلخراشی بوده که هنر و صنعت این کشور را نیز تحت تاثير قرار داده است. شاید یکی از بدترین این حوادث زمانی اتفاق افتاد که سم اسب‏های مغول خاک ایران را لمس کرد؛ قومی وحشی که درکی از فرهنگ و هنر نداشتند. آنها کتابخانه‏های بسیاری را به آتش کشیدند، هنرمندان و عالمان زیادی را کشتند و به پیکره هنر ایرانی آسیب رساندند، بالطبع هنر فرش‏بافی هم تا حدودی از پویایی گذشته خود فاصله گرفت ولی خوشبختانه هرگز از بین نرفت زیرا بیگانگان هیچگاه نتوانستند ارزش این هنر را از سینه هزاران ایرانی بیرون بکشند.
در قرن یازدهم هجری قمری، صفویان حکومت ایران را به دست گرفتند. برخی از شاهان صفوی علاقه وافری به هنر داشتند. آنها بستری را در کشور به‌وجود آوردند که انگیزه خلق هنرهای ایرانی را به اوج شکوفایی خود رساند؛ هنر فرش‏بافی نیز از این پیشرفت‏ها بی‏نصیب نبود. نمونه‏های نفیس باقی‏مانده از دوران صفوی خود گویای اوج زیبایی و خلاقیت این هنر ارزنده می‏باشد. امروزه در معروف‏ترین موزه‏های دنیا تکه فرش‏هایی از آن دوران وجود دارد که چشم هر بیننده‏ای را به خود جلب می‏کند. طراحان ایرانی در دوره‏های مختلف بر مضامین نقش‏ها و طرح‏ها می‏افزودند؛ حتی مضامین عرفانی نیز در بعضی از آنها گنجانده شده بود که حاکی از اندیشه و خرد ایرانی بود. همواره بودند افرادی که فرش‏بافی را فراتر از یک حرفه می‏دانستند و نسبت به آن تعصب خاصی داشتند و آن را پویاتر می‏نمودند.
تجارت فرش ایرانی از زمان‏های دور رونق خوبی داشت ولی کم‏کم با پیشرفته شدن دنیای مدرن، رقابت تجاری بیشتر شد؛ تا جایی‌که کشورهای زیادی با استفاده از طرح‏ها و نقوش پر طرفدار ایرانی صنعت فرش‏بافی را در کشورهای خودشان اشاعه دادند. به‌دلایل گوناگون انحصار تجارت و بافت فرش از اختيار تولیدکنندگان ایرانی خارج شد. در این بین تاجرانی هم بودند که فقط جنبه مادی برایشان اهمیت نداشت و فرش ایرانی را به چشم یک هویت ملی می‏دیدند. آنها خدمات زیادی در این زمینه انجام دادند تا فرش دستباف ایرانی را به اعتلای دوران گذشته بازگردانند.
امروز در صنعت فرش ایران مردی حضور دارد که يكي از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ها و صادرکننده‌هاي فرش دستباف است؛ فردی که به مدد پشتكار و تلاش خود فرش ایرانی را در اکثر بازارهای بزرگ جهانی تبلیغ می‏کند و صادرات عمده‏ای به مهم‏ترین کشورهای دنیا دارد. نوآوری و خلاقیت در تولید فرش‏های ایرانی به‌همراه کیفیت بالای آنها از ویژگی‏های کاری او می‏باشد. وي امروزه بازارهای مهم جهانی را تا حدودي در انحصار خود قرار داده است، چون به اصالت دست‏های بافندگانش ایمان دارد. او کسی است که می‏تواند روزی در هیاهوی رقابت‏های تجاری جایگاه ویژه‏ای برای تولیدات فرش ایرانی به‌وجود آورد و دوباره این هنر جادویی را به شكوه گذشته‏اش نزدیک کند.
لیست موفقیت‌ها
- دريافت تنديس طلائي كيفيت 2002 لندن
- دريافت تنديس پلاتين كيفيت 2003 نيويورك
- دريافت تنديس الماس كيفيت 2004 فرانكفورت
- برگزيده يكصد برند برتر كشور در سال 1387
- صادركننده نمونه استان در صنعت فرش در سال 1387
- صادركننده برتر كشور در سال 1387
- دارنده گواهينامه 9001 - 2000 ISO

شرکت‌های تاسیس شده 
- موسس و مدير‌عامل شركت بازرگاني فرش عظيم‏زاده
- مدير‌عامل شركت «قو الماس خاورميانه»

فعالیت‌ها و سمت‌ها
- عضو اتحاديه صادركنندگان فرش دستباف كشور
- عضو اتحاديه فرش فروشان
  1. شاهین میاحی گفته:
    ۱۳۹۲/۹/۲۹ 1:37 PM

    سلام زندگی نامه شمارو خودندم و واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم . اما همیشه همه مثل شما در زندگی شانس نمیارن چون تقریبا زندگی من هم همانند زندگی شمااست اما شانسی بروم نخندید الان هم که 41 سالمه و از دل جون کار میکنم هنوز هچ چیزی ندارم با اینکه 5 ازدواج کردم هنوز جرعت بچه دار شدن ندارم از همون بچکی هیچ کس حاضر نشد دستمو بگیره هیچ کس حاضر نشد مثل پسر عموت که برای شروع به شما پول قرض داد به من قرض بده و هچ کس برای اینکه وام بگیرم حاضر نشد ضامن من بشه ولی همیشه به خدا امید وارم خیلی خوشحالم شخصی مثله شما هست که دست بر سر یتمانی بزنه و اون چیزهای که من در زندگی کم داشتم و دارم حس نکنن امید وارم خداوند عمر طولانی و باعزتی بده و امثال شمارو در این دنیای بی رحم بیشتر و بیشتر کنه امید به روزی که من هم بتونم مثله شما دست یتمهای بی پناه بگیرم

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.