علی نقیب

علی نقیب

مشخصات فردی

: علی نقیب

: شرکت عام کف (داروگر)

: صنعت - تولید

: ۱۳۳۵/۱/۱

: تهران

: لیسانس

: 23 سالگی

خلبان شدن - مهندس شدن

خرید کتاب
پیرمرد آرام از جا بلند شد. کمر خميده را به‌سختی راست کرد و روی صندلی چوبی‏اش نشست و دستان ترک خورده‏ را روی شلوار خاک گرفته‏اش نشاند. عمری بود که با عشق و علاقه قالب می‏زد؛ در اتاقک دود گرفته‌اي در پشت پارک‌شهر. بوی صابون سوبلمه‏اش محله به محله می‏پیچید؛ بویی آشنا که همه می‏شناختند. مردم برای درمان بيماري‌هاي قارچي می‏آمدند و از او صابون مي‌گرفتند. حرف از سال‏های دور است؛ زماني‌که صابون‌هاي خوشبوی فرنگی، کنج چمدان‏های بزرگان، رخت و لباس‏ها را عطر‌آگین می‏کرد؛ در‌حالی‌که کوچه و خیابان بوي فقر مي‌داد و مردم از سر ناچاری چرک دست‏هایشان را با خاکستر و گِل پاک می‏کردند.
پیرمرد آن زمان جوان بود. دوست داشت بسازد و به‌عنوان یک ایرانی کاری بیافریند؛ چیزی بسازد که هنوز به دست ایرانی ساخته نشده است. ساعت‏ها در آن اتاقک دود گرفته بر دیگ سی منی خم می‏شد و آنچه را که به فکرش مي‌رسيد در آتش می‏پخت و در قالب شکل می‏داد. نام خود را بر روی آن حک می‏کرد و آنگاه کوله‏بارش را پر می‏کرد و بر دوش می‏کشید.
صدای خش‏خش برگ‏ها زیر پای پیرمرد شنیده می‏شد و او همچنان کوی‏به‏کوی می‏گذشت و آنچه را که در آن اتاقک تاریک با عشق ساخته بود به مردم می‏فروخت. به آنها از صابون نخل و زیتونش مي‌گفت (‌گويي از فرزندانش حرف مي‌زد‌)؛ از تولدشان در آن اتاقک تاریک. هوا سرد بود و پیرمرد گرم، از بهتر شدن محصولش در میان مردم می‏گفت و اشک شوق چشمانش را تر می‏کرد.
پیرمرد دلگرم بود از اینکه همه با نام و محصولاتش آشنا هستند؛ محصولاتی که از دل ایران بر‏خاسته، بر دستان ایرانی سازگار است و سلامتي و بهداشت را به مردم هدیه داده است به‌طوری‌که طی سال‏های متمادی مردم حاصل فکر و تلاشش را به دست و صورت می‏کشند و روزانه هزار بار نامش را با خرید يكي از محصولات تولیدی وی تکرار می‏کنند. با همه شهرتی که نام «داروگر» در بین مردم داشت، کسی نمی‏دانست که داروگر نام پیرمردی ناشناس است که نامش بر سر زبان هر کسی جاری است؛ مشهوری ناشناس و معروفی گمنام.
هنوز هم پیرمرد نشسته بود و نگاه می‏کرد؛ بر همان صندلی چوبی، چشم انتظار روزهایی که دوباره از محصولاتش بگویند، از نخل و زیتونش و ... . ولی این انتظار همچنان طولانی و طولانی‏تر می‏شد. داروگر در این سال‏ها در غباری از فسردگی فرو رفته بود و انتظار روزی را می‏کشید که نه در بازارچه و محله‏ها، بلکه در فروشگاه‏های کوچک و بزرگ بر سر زبان‏ها بيفتد. چشم پیرمرد در انتظار همتي بود تا دوباره نام و یاد آن مرد را زنده نگه دارد. بالاخره پس از شصت ‌و ‌شش سال، مهندس علی نقیب با نگاهی تازه، این یادگار کهن را بالنده‏تر و شکوفاتر به مردم کشور عرضه داشت و لبخندی بر صورت منتظر پیرمرد نشاند و زندگی دوباره‏ای به نام و یاد آن مرد بزرگ داد.
*  *  *
در سال 1335 در تهران متولد شدم. پدرم کاسب بود و مغازه پارچه‏فروشی داشت. ما پنج فرزند بودیم و من فرزند دوم و تنها فرزند پسر خانواده بودم. از نظر مالی جزء طبقه متوسط جامعه بودیم. به یاد دارم در دوران کودکی بهترین اسباب بازی‏ام ماشین پلاستیکی کوچکی بود که به آن نخ می‏بستم و آن را دنبال خود می‏کشیدم. سرشار از انرژی بازی می‏کردم و شادی کودکانه‏ام را با کوچه‏های غرب تهران تقسیم می‏کردم.
از کودکی علاقه زیادی به درس و مدرسه داشتم. انتظار روزی را می‏کشیدم که کیف به دست بگیرم و به مدرسه بروم. در سال 1342 به دبستان «دماوند» واقع در خیابان جیحون رفتم. در این دوران با وجود مسافت طولانی و سرمای سخت زمستانی هیچگاه حاضر به غیبت نبودم. می‏خواستم درس بخوانم، به مدرسه نظام بروم و خلبان شوم. ولی بعد از ورود به دبستان و آشنا شدن با مشاغل دیگر مانند پزشکی، مهندسی و ... نظرم کمی عوض شد. البته از آنجایی‌که از کودکی بسیار وسواسی بودم، علاقه چندانی به رشته پزشکی نداشتم و از همان دوران به رشته‏های مهندسی علاقه‏مند شدم.
لیست موفقیت‌ها
- لوح یادبود به‌عنوان تولید‌کننده نمونه سال از سوی رئیس جمهور وقت در سال 1369
- تقدیرنامه انطباق کیفیت بهداشتی از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران – 1373
- لوح تقدیر با‌ سابقه‌ترین واحد تولید مواد شوینده و پاک‌کننده کشور، اهدایی از سازمان صنایع ملی ایران در سال 1374
- لوح تقدیر پنجمین نمایشگاه کالاهای استاندارد شده از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در سال 1374
- لوح تقدیر به جهت تلاش در افزایش صادرات و حضور در بازارهای بین‌المللی در سومین نمایشگاه تخصصی در سال 1375
- لوح تقدیر و تندیس بلورین پنجمین همایش بین‌المللی صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی در سال 1378
- لوح تقدیر و تندیس بلورین دومین سمینار بین‌المللی صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی    در سال 1381
- لوح تقدیر صنعت سبز از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست در سال 1381
- لوح تقدیر و تندیس بلورین نهمین همایش بین‌المللی صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی در سال 1382
- لوح تقدیر و تندیس بلورین تولید‌کننده برتر اولین جشنواره اقتصاد سبز در سال 1382
- لوح تقدیر و تندیس زرین روابط عمومی برتر اولین جشنواره اقتصاد سبز در سال 1382
- لوح تقدیر و تندیس بلورین تحقیقات و پژوهش از سوی وزارت صنایع و معادن - 1383
- لوح تقدیر دومین کنفرانس بین‌المللی مدیریت کیفیت فراگیر و تجارت جهانی از سوی وزارت صنایع و معادن در سال 1384
- واحد نمونه صنعتی در سال 1384
- لوح تقدیر و تندیس بلورین کارآفرین برتر در دومین جشنواره کارآفرینان برتر امیرکبیر در سال 1385
- برند برتر کشور در سال 1385
- لوح تقدیر پنجمین جشنواره بین‌المللی اقتصاد سبز در سال 1387
- عنوان چهره ماندگار و قهرمان قهرمانان صنعت و اقتصاد کشور در پنجمین جشنواره قهرمانان صنعت در سال 1388


نوآوری‏ها
- اولین واحد تولیدکننده فرآورده‏های بهداشتی و آرایشی در ایران
- اولین تولیدکننده صابون به شیوه صنعتی
- اولین تولیدکننده مایع ظرفشویی
- اولین تولیدکننده شامپو
- اولین تولیدکننده خمیردندان دو رنگ
- اولین تولیدکننده بسته‏بندی به‏صورت چند لایه لمینیت
- اولین تولیدکننده مایع دستشویی ویتامین دانه
- اولین تولیدکننده ژل ضدعفونی کننده دست 
  1. علیرضا قلیزاده مهماندوست گفته:
    ۱۳۹۳/۱۰/۳ 3:04 PM

    سالها پیش راننده مهندس بودم خیلی مرد بزرگیه متاسفانه من کم سن سال بودم قدرشو نفهمیدم خلاصه امیدوارم خوب باشه سلام منو به پسرهای گلش مخصوصا بدر مهربانش البته امیدوارم در حیاط باشن برسانید.

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.