رضا حمیدی

رضا حمیدی

مشخصات فردی

: رضا حمیدی

: شرکت فرش مشهد

: صنعت - تولید

: ۱۳۱۹/۷/۱

: مشهد

: لیسانس

: 24 سالگی

فرزند خوب برای پدر و مادرانسانی شایسته برای وطن

خرید کتاب
چهره‏ها زیر نور آتش تاریک و روشن می‏شدند. هیاهو هر لحظه بیشتر می‏شد همچنان که دود و شعله‏های آتش. خاکستر همه‏جا می‏پاشید و تمامی نداشت ولعِ آتش برای سوزاندن. تلاش‏ها برای خاموش کردنش بی‏نتیجه بود. انگار باید می‏سوزاند و باید این حادثه رقم می‏خورد تا خیلی چیزها مشخص شود.
ایستاده بود. درونش غوغایی بود چون بیرون. ثمره سال‏های زندگی‏اش بود که خاکستر می‏شد و آرام بر زمین می‏نشست. با خود می‏گفت:
«هشتصد تن مواد سوخت، تمام مواد. ساختمون هم که انگار دیگه طاقت نداره و الانه که فرو بریزه. فولاد هم گاهی مغلوب می‏شه! دیگه نمی‏شه ساختمونو سرپا نگه داشت، اما می‏شه از نو ساخت. باید یه بار دیگه شروع کنم، این دفعه اول نیست که باید دوباره بلندشم و ممکنه دفعه آخر هم نباشه».
شاید اگر کس دیگری جای او بود به زانو می‏افتاد و از خدا می‏خواست به معجزه‏ای آتش خاموش شود، اما او ایستاد و از خدا عزمی دو چندان طلبید برای از نو برخاستن. هیاهوها با سقوط سقف ساختمان فرونشست و برای مدت کوتاهی سکوت همه‏جا را فرا گرفت.
- کجا رو باید امضا کنم.
- اینجا رو، زیرشم اسمتو بنویس صادق.
کاغذ و قلم دست به دست می‏چرخید و نام‏ها، برگه سفید را پر می‏کرد. غرق در افکارش بود که کسی آرام به شانه‏اش زد و گفت:
- کارگرا دارن طومار جم می‏کنن.
- طومار برای چی؟!
- دارن طومار جمع می‏کنن که تا وقتی وضع کارخونه خوب نشده حقوقشونو نگیرن. راسته که می‏گن هیچ تلاشی بی‏مزد نمی‏مونه و هیچ خوبی گم نمی‏شه رضا جان.
فردای آن روز وقتی رقبای او اطلاع پیدا کردند که حتی یک کیلوگرم مواد اولیه برای او باقی نمانده است، کامیون‏های مواد اولیه خود را به آنجا فرستادند تا کارخانه «فرش مشهد» حتی برای یک روز هم تعطیل نشود و از کار نیفتد. کامیون‏های حاوی مواد اولیه شرکت‏های ستاره کویر یزد، البرز و فرش شیراز و ... از در کارخانه تا سر جاده که حدود پانصد متر با کارخانه فاصله داشت، برای تخلیه مواد صف کشیده بودند. کمک رقبا به هم چیزی است که شاید امروزه کمتر دیده شود و شاید سخت به نظر آید که رقبا در کنار کار و رقابت می‏توانند رابطه دوستانه‏ای نیز با هم داشته باشند. آنها می‏توانند در شرایط دشوار یاور و پشتیبان هم بوده و در کنار هم و برای دستیابی به اهداف مشترک که استقلال و سربلندی ایران است، از صنعت، اقتصاد و فرهنگ کشور دفاع کنند.
*  *  *
در سال 1319 در مشهد به‌دنیا آمدم. پدر و مادرم به‌دلیل علاقه وافری که به امام رضا (ع) داشتند نام رضا را برای من انتخاب کردند. فرزند ارشد خانواده بودم و چهار برادر و دو خواهر داشتم. رابطه‏ام با خانواده همیشه خوب بود. خانواده من از سطح مالی بالایی برخوردار نبودند و زندگی ما به‌واسطه تلاش‏های پدر و قناعت مادر می‏گذشت. 
پدرم یک مغازه گلدوزی داشت که چند کارگر در آن کار می‏کردند. آنها بقچه‏های سوزنی، جانماز و پارچه‏های گلدوزی شده تولید می‏کردند و به زائرین امام رضا (ع) می‏فروختند. پدرم برای گذران زندگی بسیار زحمت می‏کشید. همیشه آرزو می‏کردم کاش می‏توانستم کار مستقلی داشته باشم تا بتوانم با درآمدی که به‌دست می‏آورم به پدرم کمک کنم. تابستان‏ها در هر فرصتی که پیش می‏آمد به مغازه پدرم می‏رفتم. او چندبار به من تذکر داده بود که پشت چرخ گلدوزی ننشینم. پدرم که متوجه علاقه من به کار شده بود، جلوی در مغازه بساطی برایم پهن می‏کرد و روزی بیست ریال به من حقوق می‏داد. 
ليست موفقيت‌ها
- سرمايه‌گذار برگزيده كشور در سال 1384 (وزارت صنايع و معادن)
- واحد صادر‌كننده نمونه استان در سال 1384
- واحد نمونه صنعتي استان در سال 1385
- واحد صادر‌كننده نمونه استان در سال 1385
- پيشكسوت صنعتي نمونه در سال 1385 (وزارت صنايع و معادن)
- نيكوكار نمونه در سال 1383 
- واحد توليد‌كننده محصول برتر در سال 1381
- دريافت لوح تقدير از رئيس جمهور به‌عنوان نيكوكار نمونه 
- واحد توليدي نمونه در سال 1382
- مودي نمونه مالياتي در سال 1381
- مدير نمونه در سال 1373

ليست نوآوري‌ها
- طراحي و توليد فرش ماشيني با نخ پشم و ابريشم طبيعي
- مبتكر و اولين توليدكننده فرش ماشيني مقاوم در برابر گسترش آتش
- طراحي و توليد فرش هاي ماشيني گل برجسته اكريلي – پلي استر
- طراحي و ساخت سيستم ژاكارد كامپيوتري فرش ماشيني
- طراحي و بهسازي ماشين‌آلات بافندگي و تكميل فرش ماشيني 

شركت‌هاي تاسيس شده 
- فرش مشهد: توليد انواع فرش ماشيني، پشم خالص، پشم و ابريشم، اكريليك و پلي پروپيلين در طرح‌ها، رنگ‌ها و سايزهاي گوناگون
- چرم مشهد: توليد انواع چرم گوسفندي، بزي و گاوي، البسه چرمي در رنگ‌ها و طرح‌هاي   گوناگون و ديگر مصنوعات چرمي
- فرش نگين مشهد: توليد انواع فرش ماشيني، اكريليك، گل‌ابريشم و پلي‌پروپيلين
- پتوي لاله: توليد انواع پتو و پتو راشل
- ريسندگي مشهد: توليد نخ نيم فاستوني
- رنگرزي مشهد: رنگرزي الياف و نخ
- گندم دشت: توليد انواع نان صنعتي
  1. نیک مهر گفته:
    ۱۳۹۲/۷/۲۶ 5:09 PM

    بعنوان یک ایرانی و مشهدی برای ایشان و سایر کارآفرینان که آسودگی خود را بر خطرات و ریسک های تولید ترجیح نداند و برای اعتلای این مملکت همت گزیدند تشکر دارم و خداقوت و دست مریزاد میگویم

دیدگاه خود را بنویسید

: (الزامی)
: (الزامی)
:
ارسال

.